Międzynarodowy sezon tenisa stołowego rozpoczął się w miniony weekend w Dosze. Podczas turnieju WTT Contender Series jedynie w męskim singlu udało się przełamać azjatycką dominację.

Stolica Kataru w marcu pełni też rolę stolicy światowego tenisa stołowego. Odbywają się tam pierwsze zawody WTT Series – turniej WTT Contender rozpoczął te zmagania. W najbliższych dniach odbędzie się rozgrywany w nieco silniejszej obsadzie WTT Stars Contender, a katarską “bańkę” zamkną światowe i następnie azjatyckie kwalifikacje olimpijskie.

W pierwszym turnieju w Dosze zabrakło reprezentantów Polski – Marek Badowski leczy kontuzję, a Jakub Dyjas przechodzi kwarantannę związaną z koronawirusem. Rywalizację odpuściła z kolei czołowa nacja w tenisie stołowym – Chińczycy zakładają brak startów aż do igrzysk w Tokio. Nieobecność tych drugich nie spowodowała jednak zmniejszenia dominacji Azjatów podczas zawodów w stolicy Kataru. W kobiecym singlu w ćwierćfinałach znalazło się siedem reprezentantek krajów z tego kontynentu, a jedyną Europejką była startująca w barwach Niemiec Chinka Shan Xiaona. Ostatecznie turniej wygrała Japonka Mima Itō, która w finale pokonała swoją rodaczkę, Hinę Hayatę 4:2.

Wygraną mogły też świętować ich rodaczki, Kasumi Ishikawa i Miu Hirano, które w finale kobiecego debla nie oddały ani seta tajwańskiej parze Chen-Cheng. W męskiej rywalizacji par zwycięstwo zanotowali Cho Daeseong i Lee Sang-su – Koreańczycy w półfinale wyeliminowali reprezentujący Chińskie Tajpej jedyny inny azjatycki duet startujący w turnieju. W finale zaś pokonali 3:2 Argentyńczyków Gastona Alto i Horacio Cifuentesa. Także w mikście wystąpiły jedynie dwie pary z Azji – wspomniany Lee w parze z Jeon Ji-hee przegrali w półfinale z Francuzami Emmanuelem Lebessonem i Yuan Jia Nan, którzy jednak w finale 2:3 ulegli duetowi Lin Yun-ju/Cheng I-Ching z Chińskiego Tajpej.

Honor Starego Kontynentu obronił Dimitrij Ovtcharov. Reprezentant Niemiec już w ćwierćfinale trafił na wicemistrza Świata z Budapesztu, Mattiasa Falcka, ale po pokonaniu Szweda 3:2 odprawił Japończyka Tomokazu Harimoto i mającego już na koncie mikstowy triumf Lina. Co więcej, we wcześniejszej fazie zawodów, Ovtcharov wyeliminował drugiego z rywalizujących indywidualnie wśród panów finalistów miksta, Lebessona.

PEŁNE WYNIKI

Od piątku trwają też kwalifikacje do turnieju WTT Star Contender – z założenia rozgrywanego w silniejszej obsadzie od “klasycznych” zawodów tej rangi w cyklu WTT Series. Główna faza rozpocznie się w poniedziałek.