W miniony weekend rozegrana została trzecia kolejka zmagań w grupie spadkowej LOTTO Superligi. Ponadto odbyły się kolejne mecze kobiecej Ekstraklasy, po których nastąpiła zmiana na pozycji lidera.

Kluczowym w kontekście walki o utrzymanie w LOTTO Superlidze był mecz Poltarex Pogoni Lębork z Olimpią-Unią Grudziądz. Wygrana gości 3:1 pozwoliła Olimpii-Unii wyprzedzić rywali w tabeli o punkt. Pogoń nadal dzielą trzy punkty od ostatniej w tabeli Palmiarni Zielona Góra, która przegrała również 1:3 z Fibrain AZS-em Politechniką Rzeszów. Na górze tabeli w starciu drużyn, które utrzymanie mają już pewne, 3S Polonia Bytom przegrała na własnym terenie z Energą Manekin Toruń 2:3.

W kobiecej Ekstraklasie dokończona miała być rozpoczęta w poprzedni poniedziałek 15. kolejka. Nie doszło jednak do skutku spotkanie w Lidzbarku Warmińskim, gdzie Polmlek OSiR miał podejmować JKTS Jastrzębie-Zdrój – starcie zostało przełożone na 13 marca. W zamian zespół z Warmii pojechał do Sochaczewa na rozgrywany awansem mecz 18. kolejki. SKTS, które w piątek pokonało 3:1 KU AZS UE Wrocław, również w Walentynki świętowało wygraną, tym razem 3:0. Zdobyte sześć punktów wobec wolnego tygodnia Enea Siarkopolu Tarnobrzeg pozwoliło SKTS-owi na objęcie pozycji liderek Ekstraklasy, z trzema punktami przewagi nad obrończyniami tytułu, mającymi jednak rozegrane trzy mecze mniej.

Na porażce wrocławianek skorzystał Start Spalona Mleczarnia Nadarzyn – wygrywając z inną akademicką drużyną, KU AZS-em PWSIP Metal-Technikiem Łomża 3:0. Zbliżyła się tym samym do czołowej czwórki na zaledwie dwa punkty. Łomżanki w zeszłym tygodniu przegrały też 2:3 z Bebetto AZS-em UJD Częstochowa w zaległym spotkaniu 12. kolejki, które zrównały się punktami z tarnobrzeżankami. Tylko punkt więcej od zespołu z Podlasia zdobył plasujący się tuż przed nią na szóstym miejscu KS Gotyk Toruń, który stracił oczko wygrywając tylko 3:2 z ostatnią drużyną w tabeli – GOSRiT Energa Mar-Bruk ZRB Luzino wciąż czeka zatem na pierwsze zwycięstwo, a jego szanse na ucieczkę ze strefy spadkowej są coraz mniejsze.

Następna kolejka Ekstraklasy kobiet zaplanowana jest na 22-23 lutego. W lutym do stołu podejdą też zespoły grupy mistrzowskiej LOTTO Superligi – 19 lutego Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki podejmować będzie Dojlidy Białystok, a 23 lutego do Jarosławia na mecz z Sokołowem przyjedzie LOTTO Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz.