W pierwszy weekend września byliśmy świadkami inauguracji nowego sezonu ligowego na najwyższym poziomie w Polsce. Zarówno w ramach LOTTO Superligi, jak i Ekstraklasy kobiet rozegrano dwie kolejki.

Liderem LOTTO Superligi została Energa Manekin Toruń, która jako jedyna wygrała za trzy punkty oba mecze – 3:1 z TTS Polonią Bytom oraz Uczelnią Państwową Zamość. Dwie wygrane zanotowały też trzy inne drużyny, które jednak potraciły punkty – Sokołów S.A. Jarosław potrzebował tylko trzech spotkań do pokonania Poltarex Pogoni Lębork, ale nieoczekiwanie wygrał tylko 3:2 z beniaminkiem, KS Global Pharma Orliczem 1924 Suchedniów; AZS AWFiS Balta Gdańsk za dwa punkty wygrał z ASTS Olimpią-Unią Grudziądz, za to w Lęborku triumfował 3:1; Lotto Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz natomiast zwyciężyła 3:2 na własnym terenie z drużyną z Zamościa, a trzy punkty zdobyła na wyjeździe przeciwko innej uczelnianej drużynie z Podkarpacia – Fibrain KU AZS Politechince Rzeszów.

W drugiej kolejce niespodziankę sprawiła Olimpia-Unia Grudziądz, która pokonała Dojlidy Białystok 3:2 – w piątek białostoczanie pokonali 3:1 drużynę z Rzeszowai zajmują piąte miejsce w tabeli z czterema punktami na koncie. Na szóstym miejscu plasuje się Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, która sezon rozpoczęła od wygranej 3:1 z beniaminkiem z Suchedniowa, w niedzielę natomiast odpoczywała, bowiem Dekorglass Działdowo czekał na powrót z igrzysk paraolimpijskich Patryka Chojnowskiego i spotkania obrońcy tytułu mistrzowskiego zostały przełożone na pierwszy tydzień października. Z tego samego powodu tylko jeden mecz rozegrał drugi z beniaminków – Morliny Ostróda uległy na własnym terenie bytomskiej Polonii 1:3.

Mniej niepodzianek było w pierwszych dwóch seriach spotkań kobiecej Ekstraligi. KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg oba swoje mecze wygrał 3:0 – o ile nie było to zaskoczeniem w przypadku inauguracyjnego starcia z beniaminkiem, MKS Lucrum Skarbek Tarnowskie Góry, o tyle więcej można się było spodziewać po wicemistrzu z Wrocławia, który jednak ugrał tylko seta w meczu Katarzyny Węgrzyn z Elizabetą Samarą. Dwie wygrane 3:0 na koncie ma też Bebetto AZS UJD Częstochowa – z AZSem PWSiP Metal-Technik Łomża oraz KS-em Gotyk Toruń.

Z kompletem punktów pierwszy weekend skończyła też Bogoria Grodzisk Mazowiecki, wygrywając 3:1 w Nadarzynie i Tarnowskich Górach. Swoich kibiców nie rozczarował też SKTS Sochaczew – wprawdzie na własnym terenie stracił punkt z Gotykiem, ale wyjazdowy mecz w Zamościu zakończył w trzech starciach. Po jednym zwycięstwie w pierwszy ekstraklasowy weekend odniosły wspominane KU AZS UE Wrocław (3:1 z Uczelnią Państwową Zamość) oraz AZS PWSiP Metal Technik-Łonża (3:1 z MUKS-em Start Nadarzyn).

Na dzisiaj oraz niedzielę zaplanowane są kolejki 3. i 4. w obu rozgrywkach.