Jeden złoty, jeden srebrny i trzy brązowe – to dorobek polskich paraolimpijczyków w rywalizacji indywidualnej podczas igrzysk w Tokio. Od wtorku toczy się rywalizacja drużynowa.

Największe nadzieje wiązaliśmy ze startem Natalii Partyki, która na swoich szóstych igrzyskach paraolimpijskich walczyła o piąty indywidualny tytuł w kategorii C10. Tym razem jednak zakończyła zmagania na półfinale, przegrywając w nim z reprezentantką Australii Yang Qian 2:3 (9:11 w decydującym secie). W kategorii C9, dla zawodniczek z nieznacznie większą niepełnosprawnością, na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Pęk – ona na drodze do finału musiała uznać wyższość Chinki Xiong Guiyan, ulegając jej w czterech setach. Bez indywidualnych krążków tym razem zmagania zakończyły Dorota Bucław w kategorii C1-2, która przegrała w ćwierćfinale z reprezentantką Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego Nadieżdżą Puszpaszewą, a także Krystyna Łysiak, która nie wyszła z grupy w kategorii C11.

Wśród panów trzecie miejsce w kategorii C7 zajął Maksym Chudzicki, do finału doszli natomiast Rafał Czuper w kategorii C2 oraz Patryk Chojnowski w C10. Chojnowski w finale pokonał Francuza Matéo Bohéasa i tym samym wywalczył paraolimpijskie złoto, natomiast Czuper powtórzył wynik z Tokio, przegrywając w decydującej o złocie potyczce z innym Trójkolorowym, Fabienem Lamirault’em. W fazie grupowej ten zawodnik mierzył się z Tomaszem Jakimczukiem, który nie awansował do głównej drabinki turnieju w Tokio. Francuz stanął też na drodze do medalu Krzysztofa Żyłki, który w kategorii C4 przegrał w ćwierćfinale z Maxime’m Thomasem. Na fazie grupowej zmagania w tej klasie zakończył Rafał Lis, natomiast Maciej Nalepka, który rywalizował w kategorii C3, a także Piotr Grudzień, który startował w kategorii C8, zakończyli zmagania na pierwszej rundzie fazy play-off.

Od wtorku toczy się rywalizacja drużynowa. Wśród pań Natalia Partyka i Karolina Pęk powalczą w kategorii C9-10 (wyodrębniona z C6-10, w której wraz z Katarzyną Marszał wywalczyły w Rio złoto), natomiast wśród panów zobaczymy nasze drużyny w kategoriach C1-2 (Tomasz Jakimczuk, Rafał Czuper), C4-5 (Maciej Nalepka, Krzysztof Żyłka, Rafał Lis) oraz C9-10 (Piotr Grudzień, Patryk Chojnowski, Maksym Chudzicki).