Rozgrywki World Padel Tour w tym roku zaczynają się, jak i kończą w stolicy Hiszpanii. Z tej okazji zapraszamy na kolejny tekst z cyklu World Padel Arena prezentujący ciekawostki o padlowym Madrycie.

Madryt jak na stolicę Hiszpanii przystało corocznie jest jedną z aren najbardziej prestiżowych padlowych rozgrywek na świecie. Gospodarzem tegorocznego turnieju w kwietniu będzie WiZink Center – miejsce wielu koncertów światowych gwiazd muzyki. W rankingu „TOP 200 World Arenas” znalazła się na trzecim miejscu pod względem liczby sprzedanych biletów ustępując jedynie Lanxess Arenie w niemieckiej Kolonii oraz Madison Square Garden znajdującym się w Nowym Jorku.

Dwa pierwsze korty w Madrycie i okolicach powstały przy Club las Encinas de Boadilla około 1974 roku, z inicjatywy ówczesnego dyrektora klubu – Rafaela Silvely. Obecnie łączna liczba kortów w klubach madryckich, jak i pobliskiej aglomeracji to ponad 1800. Natomiast do tego trzeba dodać korty wybudowane na osiedlach czy obiektach miejskich, co może dać liczbę przynamniej 3000 (!). Te liczby mogą robić wrażenie; szczególnie patrząc przez pryzmat Polski, gdzie otwarcie każdego jednego nowego kortu jest ogromnym sukcesem.

Zdjęcie: Ciudad de la Raqueta

Do moim zdaniem najznamienitszych padlowych miejscówek w Madrycie należą: El Estudiante – Club de Tenis, Padel y Golf oraz Ciudad  de la Raqueta. Ten pierwszy posiada 40 (!) kortów do padla – 25 krytych oraz 15 otwartych. Ponadto na obiekcie znajduje się 12 kortów tenisowych i pole golfowe. Kompleks położony jest nieco obok Madrytu – w miejscowości Alcobendas, lecz należy do wspólnoty autonomicznej, której siedziba jest właśnie w stolicy Hiszpanii. Drugim klubem jest w wolnym tłumaczeniu „Miasto Rakiet” bądź „Rakietowe Miasto”, czyli kolejne ogromne infrastrukturalne przedsięwzięcie. Czego możemy spodziewać się odwiedzając owe „miasto”?  19 kortów do padla (outdoor oraz indoor), 20 kortów tenisowych (również outdoor i indoor), basen otwarty, restauracja, a także sala konferencyjna / szkoleniowa. Ponadto jeden typowo turniejowy kort do padla z trybunami na 800 osób i jeden turniejowy kort tenisowy z widownią na 1500 osób. Jest jeszcze jedno miejsce, któremu należy się wzmianka, a mianowicie Sanset Padel Indoor. Klub z 32 kortami krytymi stanowił również bardzo istotny punkt na padlowej mapie Madrytu, lecz w czerwcu ubiegłego roku właściciele zmuszeni byli zamknąć interes przez sytuację pandemiczną.

Stolica Hiszpanii to także miejsce urodzenia paru znaczących uczestników grających w World Padel Tour. Wśród mężczyzn jest to Alejandro Gálan (rocznik 1996), który obecnie wspólnie z Juanem Lebronem (1995) piastuje pierwszej miejsce w końcowym rankingu World Padel Tour 2020.  W zeszłym roku parze udało wygrać się 6 turniejów WPT (w tym m. in. zawody madryckie rozegrane krótko po złagodzeniu pandemicznych restrykcji w lecie). Jeżeli chodzi o kobiety to z Madrytu pochodzą Marta ‘Martita’ Ortega (1997) i Alejandra Salazar (1985). Ta pierwsza już zdobywa najwyższe laury w poszczególnych turniejach pomimo młodego wieku, a druga to prawdziwa weteranka grająca profesjonalnie z wielkimi sukcesami jeszcze w pierwszej dekadzie obecnego stulecia.

Ostatnim elementem wartym zaznaczenia jest instytucja o nazwie Federacion Madrileña de Padel. Imponującym zjawiskiem generalnie jest fakt, iż w Hiszpanii w każdym dużym mieście / regionie istnieją zorganizowane jednostki wspomagające rozwój graczy poprzez rozmaite szkolenia, czy różne kategorie rozgrywanych lig. To kolejny przykład obrazujący jakim statusem cieszy się ta dyscyplina w Hiszpanii. Federacja powstała już na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, a owoce jej działalności można podziwiać właśnie chociażby w postaci zawodników wymienionych powyżej.

Zdjęcie: Sanset Padel Indoor